دیابت چیست ؟

 

یکی از شایع ترین  بیماریهای غدد داخلی است که در جوامع مختلف شیوع متفاوتی دارد و این بیماری به انواع مختلف تقسیم می شود .سه شکل اصلی و شایع آن عبارتند از :

1-   دیابت نوع یک

2-   دیابت نوع دو

3-   دیابت حاملگی

 

 1-   دیابت نوع یک :  یک بیماری اتوایمون است که در مجموع 15% - 10% کل بیماران مبتلا به دیابت از آن رنج می برند در این بیماری به دلایلی سلول های B  پانکراس تخریب می شود و تولید انسولین متوقف می گردد و اگر چه این بیماری بیشتردر کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد ولی در سنین بالاتر هم دیده می شود .

 

2-   دیابت نوع دو :  مسبب 90% - 85% انواع دیابت است . مبتلایان  بیشتردر میانسالی و به طورعمده پس از 30 سالگی به این نوع دیابت مبتلا میشوند اگرچه سن ابتلا به ایننوع دیابت در حال کاهش است اغلب بیماران چاق و یادارای اضافه وزن و فعالیت بدنی اندکی دارند . اختلال اصلی در این بیماری کمبود تولید انسولین و یا مقاومت نسبت به آن است . شیوع دیابت نوع دو روز به روز در حال افزایش است . اگر چه توراث در این بیماری نقش زیادی دارد اما عوامل محیطی نیز اثر چشم گیری در بروز آن دارد .

 

زندگی صنعتی و شهر نشینی عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری است . جمعیت افراد مبتلا به دیابت در سال 1985 در سراسر جهان 30 میلیون نفر بوده است . که در سال 2025 به بیش از 400 میلیون نفر خواهد رسید و اغلب دیابت نوع دو خواهند بود

 

3-   دیابت حاملگی : یکی از عوارض شایع دوران حاملگی است . عدم تشخیص و درمان دیابت حاملگی موجب افزایش عوارض در مادر و جنین می شود و از آن جائی که به طور فیزیولوژی قند ناشتای خانم های باردار پایین تر از حد معمول است . کشف این بیماری اهمیت بسیارزیادی دارد و انجام آزمایش روتین FBS هیچ ارزشی در دوران حاملگی ندارد .   

 

معیارهای تشخیص دیابت :

 

کمیته ی علمی کشوری دیابت با توجه به معیارهای تعیین شده از طرف سازمان های بین المللی و انجمن های علمی جهان با در نظرگرفتن شرایط و امکانات منطقه ای ( اقتصادی فرهنگی اجتماعی ) ایران معیارهای زیر را برای پیشگیری و کنترل دیابت تعیین و تصویب کرده است .

1-   قند پلاسمای خون وریدی ناشتا FBS کمتر از 100 mg/dc معمولی است .

2-   قند پلاسمای خون وریدی FBS  مساوی و یا بیشتر از  100mg/dc و کمتر از 126mg/dc قندخون ناشتای غیر معمول ( F.G ) است و IF G = Im Paired Fasting CLU Case

 

تشخیص دیابت :

1-   دو نوع قندخون ناشتا مساوی و یابیشتر از 126mg/dc باشد

2-   قند خون وریدی بیمار 2 ساعت بعداز خوردن غذا مساوی و یا بیشتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد

3-   قند پلاسما در شرایط غیر ناشتا مساوی و یا بیشتر از 200 میلی گرم همراه با علائم بالینی ( پرنوشی پرخوری پر ادراری ) باشند.

 

افراد در معرض خطا :

 

تمام زنان و مردان بالای 30سال که حداقل یکی از مشخصات زیر را داشته باشند در معرض خطر ابتلای به دیابت هستند .

1-   افرادی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند ( طبق نوموگرام BMI ) ( تمامی توده بدنی )

2-   افرادی که پدر مادر خواهر و یا برادر آن ها سابقه ابتلا به دیابت دارند

3-   افرادی که فشار خون ماکزیمم ( حداکثر ) مساوی و یا بیشتر از 140mmHg و فشار خون مینیمم ( حداقل مساوی و یا بیشتر از  90mmHg دارند BP>= 140/90 mmHg

4-   زنانی که سابقه 2 بار یا بیشتر سقط خود بخودی ( بدون علت مشخص یا مرده زایی و یا سابقه به دنیا آوردن نوزاد با وزن بیش از 14kg دارند

5-   زنانی که در یکی از بارداری های خود سابقه دیابت حاملگی دارند

 

6-   زنان باردار در هر گروه سنی

 

 


تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-10-26 9:02        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ